pomoc kredytowa

Często ludzie którzy starają się o pożyczkę bankową, wybierają się do banku tylko po to by usłyszeć “przepraszamy nie możemy Panu/Pani udzielić kredytu ponieważ Państwa historia w BIK jest negatywna/niewystarczająca”. Większość osób nawet nie wie czym w ogóle jest BIK albo jak ważnym jest pozytywny BIK przy składaniu wniosków o udzielenie kredytu.

BIK czyli Biuro Informacji Kredytowej z siedzibą w Warszawie jest instytucją powołaną w 1997 roku przez Związek Banków Polskich i prywatne banki, którego zadaniem jest gromadzenie, integrowanie i udostępnianie danych dotyczących historii kredytowej klientów banków, SKOK-ów oraz od niedawna również pozabankowych firm pożyczkowych

Gromadzi on głównie informacje na temat spłaconych i aktualnie spłacanych zobowiązaniach kredytowych do których należą m.in.:

  • – kredyty
  • – pożyczki
  • – karty kredytowe
  • – poręczenia kredytów

 

Dane te potrzebne są bankom i pożyczkodawcom do analizy zdolności kredytowej klienta która ma największy wpływ przy ocenianiu wiarygodności finansowej konsumenta bądź przedsiębiorcy, który stara się o finansowanie w banku.

BIK przechowuje zarówno negatywne informacje (jak np. zadłużenia), ale również naszą pozytywną historię w bankach.

Warto więc jest poprawiać własną historie kredytową w BIK aby potencjalny pożyczkodawca udzielił nam kredytu/pożyczki na jak najlepszych warunkach. Powinniśmy również pamiętać, że pojęcia historia kredytowa i zdolność kredytowa to dwie zupełnie różne rzeczy. Wiadomo, że oba czynniki są istotne, ale dane w BIK-u będą dotyczyć tylko historii kredytowej określonej osoby. Często spotykamy się z błędnymi opiniami klientów, którzy twierdzą, że trafili do BIK-u przez niezapłacony mandat. To nieprawda! Niezapłacony mandat nie sprawia, że będziemy wpisani to tego rejestru. W sytuacji niezapłaconego mandatu wierzyciel może nas wpisać do innego rejestru potocznie zwanego bazą dłużniczą np. BIG Infomonitor, ERIFF czy KRD.

Co powinniśmy najpierw zrobić aby dowiedzieć się na temat naszej historii kredytowej?

Pierwszym naszym krokiem powinno być pobranie raportu dotyczącego naszej historii kredytowej. Można to zrobić przez internet logując się na stronę BIK i wypełniając określony wniosek. Pobranie takiego raportu jest darmowe raz na 6 miesięcy. Pamiętaj: Jeżeli nie jesteś pewien jak go pobrać – zawsze służymy pomocą.

Jak mogę zadbać o swoją historię kredytową?

Do rejestru BIK trafia każdy, kto ma jakieś zobowiązania lub korzystał z usług kredytów bankowych i pożyczek pozabankowych. Dotyczy to kredytów ratalnych, hipotecznych, pożyczek, rzeczy branych na raty a nawet debetu na rachunku czy karty kredytowej. W przypadku kredytów bankowych osoby poręczające również trafiają do BIK-u.

Rejestr ten przechowuje informację na temat zobowiązań do momentu spłaty. W przypadku terminowego regulowania należności, banki dają większe szanse na uzyskanie kolejnego kredytu. Banki zazwyczaj zakładają, że skoro spłacamy raty w terminie, to przy kolejnym kredycie/zobowiązaniu będzie tak samo. Należy jednak pamiętać, że działa to w dwie strony, zaleganie z ratami może spowodować, że nie będziemy osobami wiarygodnymi dla banku, co uniemożliwi nam zaciągniecie nowego kredytu.

Jak długo jesteśmy widoczni w bazie BIK?

BIK przechowuje informacje o naszych zobowiązaniach nawet po spłaceniu kredytu przez okres 5-ciu lat. Oczywistym jednak jest to, że możemy tę informację usunąć, jednak w przypadku “dobrej historii kredytowej” gdy zobowiązania były spłacane regularnie, nie powinniśmy ich usuwać. Świadczą one o naszej rzetelności i dają podstawę bankowi do udzielenia nam kredytu na lepszych warunkach.

Jeżeli jednak nie spłacaliśmy naszych zobowiązań regularnie, ewentualnie zdarzały się opóźnienia na kartach kredytowych lub przy spłacie rat, to po spłacie takiego zobowiązania jesteśmy w stanie cofnąć zgodę na przetwarzanie danych osobowych, co sprawi, że dane zostaną przeniesione do tzw “części statystycznej” (kredytodawca nie będzie brał pod uwagę części statystycznej przy wyliczaniu scoringu ponieważ jest dla niego niewidoczna). Trzeba jednak pamiętać, że czasami nawet kilkudniowe opóźnienie jest brane pod uwagę przez analityka i oceniane jako negatywny wpis. Na uwadze również trzeba mieć fakt iż opóźnienia powyżej 60 dni nie tak łatwo usunąć.

Chcesz się dowiedzieć więcej?

Przyjdź do naszego biura w Nowym Sączu, ul. Nawojowska 10

Bądź skontaktuj się mailowo: biuro@pozyczkisacz.pl
Tel. 511 316 699 lub 790 253 942

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *