jak wyczyścić bazy dłużnicze

Rejestry dłużnicze czyli “czarna lista dłużników” to są bazy danych powstałe aby rejestrować zaległości płatnicze osób fizycznych jak również i przedsiębiorstw.

W Polsce mamy 4 główne bazy dłużnicze:

  • BIG Infomonitor
  • KBIG (Krajowe Biuro Informacji Gospodarczej)
  • ERIF
  • KRD (Krajowy Rejestr Długów)

Wpisy w bazach dłużniczych, mogą przyprawić nas o wiele problemów. Jeden wpis w takiej bazie uniemożliwia nam wzięcie kredytów w większości banków, a o telewizorze czy nowym smartfonie na raty możemy zapomnieć, ponieważ dla większości instytucji jesteśmy niewiarygodni finansowo.
Do takiej bazy trafić jest naprawdę łatwo, zazwyczaj trafiamy do niej gdy nie zapłacimy jakieś raty ale również przez nieopłacony mandat, możemy również trafić w przypadku gdy mamy niespłaconą część raty lub niedopłatę powyżej 200zł. Trzeba również pamiętać że w BIK (Biuro Informacji Kredytowej) niedopłata 2 czy 5zł powoduje, że zaległość widnieje jako cała niespłacona rata. Zazwyczaj jedna niespłacona rata w terminie 60 dni może zagwarantować nam wpis w takowej bazie, który drastycznie zaniża nasz “scoring” i utrudnia nam wzięcie kredytu.

Czym Jest Scoring?

Scoring kredytowy jest metodą wiarygodności klienta (osoby fizycznej lub firmy) ubiegającej się o kredyt bankowy lub pożyczkę gotówkową, Jest zazwyczaj niewidoczny dla klienta. Na scoring ma wpływ wiele czynników takich jak wiek, stan cywilny, dochód klienta a nawet firma w której pracuje. Zadłużenia i wpisy w bazach potrafią tak osłabić nasz scoring, że żaden bank ani firma nie zgodzi się udzielić nam kredytu.

Zatem jak wyczyścić wpisy w takiej bazie?

Zadłużenia i wpisy w bazach można spokojnie usunąć, trzeba jednak pamiętać iż warunkiem jest CAŁKOWITA spłata zaległości. Tylko wtedy wierzyciel ma obowiązek ustawowy aby zgłosić że uregulowaliśmy należność i wycofać wpis z bazy dłużniczej, ma na to 14 dni od momentu spłaty zaległości. Zazwyczaj po usunięciu wpisów gwałtownie poprawia się nasz “scoring” i otwiera nam wcześniej niedostępne możliwości.
Pierwszym naszym krokiem powinno być pobranie informacji z Biura Informacji Kredytowej z siedzibą w Warszawie. Podpowiemy ci jak to najszybciej i najprościej wykonać.

Jakie korzyści będę miał z wyczyszczenia baz?

Dzięki wyczyszczeniu wpisów w bazach przede wszystkim wracamy na łono klientów wiarygodnych i solidnych. Następstwem tego jest np. możliwość uzyskania tańszego kredytu konsolidacyjnego itp.

Chcesz się dowiedzieć więcej?

Zapraszamy do naszego biura w Nowym Sączu ul. Nawojowska 10

Bądź skontaktuj się mailowo: biuro@pozyczkisacz.pl
Tel. 511 316 699 lub 790 253 942