kredyt hipoteczny - oferta All Finance

Księga wieczysta, co to jest i jak ją znaleźć?
Budowanie własnego domu jest procesem długotrwałym i nie należy on do najłatwiejszych. Pomimo tego, że ogłoszeń na przeróżnych portalach jest wiele, to nie zawsze jest tak że od razu znajdziemy coś, co nam przypadnie do gustu. Bo działka jest za mała, nie ta lokalizacja co chcemy, lub cena nie adekwatna do stanu działki. Ewentualnie próbujemy zminimalizować koszty np. rezygnując z usług pośrednika. Wtedy zazwyczaj próbujemy szukać wymarzonej działki “na własną rękę”. Kiedy już uda nam się znaleźć miejsce które będzie spełniać nasze oczekiwania, będziemy musieli znaleźć numer księgi wieczystej. Jeżeli nie uda nam się ustalić właściciela działki, który by nam po prostu udzielił tej informacji udzielił, warto spróbować porozmawiać z sąsiadami którzy będą w stanie udzielić nam informacje na temat właściciela i ewentualny kontakt do niego.

Po co jest nam potrzebny numer księgi wieczystej?

Księga wieczysta jest to rejestr publiczny, który przedstawia stan prawny nieruchomości. Pozwala ona ustalić, komu i jakie przysługują prawa do danej nieruchomości. oraz czy nie jest obciążona hipoteką czy zajęta przez bank. Pamiętajmy jednak że numer działki a numer księgi wieczystej to dwie odmienne rzeczy!

Jak można odnaleźć księgę wieczystą danej działki?

Księga wieczysta jest dokumentem jawnym, czyli każda osoba posiadająca numer księgi wieczystej działki może ją sprawdzić w internecie. Wystarczy wejść na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości, podając posiadany numer księgi. Można również sprawdzić papierową wersje, w takim wypadku trzeba iść do Sądu Rejonowego. Tam na miejscu jesteśmy w stanie sprawdzić interesująca nas księgę. Nie wymagane są od nas żadne dokumenty.

Czy znając nazwisko właściciela jesteśmy w stanie odnaleźć informacje na temat księgi wieczystej?

Niestety odnalezienie księgi wieczystej tylko po jego właścicielu jest praktycznie niemożliwe. Powodem jest jest Ustawa o ochronie danych osobowych. Kompetencje do wyszukiwania ksiąg wieczystych po nazwisku posiadają tylko nieliczne podmioty. Wskazane są one w Ustawie z dnia 6 lipca 1982 r. o księgach wieczystych i hipotece.

Na co zwrócić uwagę przy sprawdzaniu księgi wieczystej?

Kiedy jesteśmy zdecydowani na zakup nieruchomości, powinniśmy sprawdzić w księdze czy nie ciąży na danej działce żadne zobowiązanie. Powinniśmy w szczególności zwrócić uwagę na: informacje o właścicielu (czy nie jest nim np. bank lub instytucja finansowa), stanie prawnym danej nieruchomości, oraz czy nie ciąży na niej prawo dożywocia lub hipoteka. Jeżeli nie jesteśmy pewni treści księgi wieczystej warto się doradzić specjalisty. Wtedy będziemy mieli pewność, że w momencie kupna działki, nic nas przykrego nie zaskoczy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *